Çarşı

Turistik El Sanatları Çarşısı

İzmir Ticaret Odası (İZTO), şehir turizmini geliştirmek amacıyla kruvaziyer gemilerini İzmir’e getirmekten yeni kruvaziyer liman projesine, mevcut limanın mekânsal olarak iyileştirilmesinden arkeolojik kazı alanlarının desteklenmesine, 8 dilde hazırlanan rehber kitaplardan İzmir anı hediyelikleri tasarımına kadar pek çok proje yürütmektedir.

İZTO, turizm projelerinin önemli bir ayağı olarak şehrimizi ziyarete gelen yerli ve yabancı konukların keyifli ve konforlu bir şekilde gezebileceği, kendilerine ve yakınlarına İzmir’i anlatan ve anı değeri taşıyan hediyelik eşyalar alabileceği, şehrimizin kültüründen ve geleneklerinden beslenerek zanaatkarlar ve sanatçılar tarafından tasarlanan ve el işi olarak üretilen ürünlerin satıldığı Başdurak-Kemeraltı Turistik El Sanatları Çarşısı’nı hayata geçirmiştir.

Vakıflar İzmir Bölge Müdürlüğü ile imzaladığı 25.03.2015 tarihli Restorasyon Karşılığı kira sözleşmesi kapsamında İZTO, öncelikle imar planı çalışmalarını yapmış ve devamında Başdurak Camii ile altında yer alan 28 dükkanın restorasyonunu İzmir 1 No.lu Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu kararları kapsamında aslına uygun olarak tamamlayarak tarihi camimizi tüm güzelliği ile ortaya çıkarmıştır.

Başdurak-Kemeraltı Turistik El Sanatları Çarşısı, Anafartalar Caddesi üzerinde Kızlarağası Hanından Kestelli yokuşuna uzanan aks kesişme noktasında; yani Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın tam kalbinde yer almaktadır.

Şehrimize yeni bir renk ve soluk katacak Çarşımızda kiralamadan önce her bir dükkan için fonksiyon belirlenmiş ve kiracılar bu fonksiyon dağılımına göre seçilmiştir. Bu sayede Çarşımızda; çömlek, çini, seramik, nazar boncuğu, minyatür, tezhip, keçe, deri çanta, el halıları, hat gibi el sanatlarının yanı sıra kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünler ile İzmir tatlıları, Osmanlı şerbetleri, coğrafi tescilini aldığımız boyoz ve ayrıca İzmir hediyelikleri yer almaktadır. Bunlara ek olarak Başdurak Camiinin ve Kemeraltı’nın önemli bir eksiğini gidermek adına çarşımızda kadın ve erkek tuvaletleri yapılmıştır.

Başdurak-Kemeraltı Turistik El Sanatları Çarşısı’nın projenin amaçlarından biri ve somut bir örnek olarak, Tarihi Kemeraltı Çarşısında mekânsal niteliğin artırılmasına yönelik dönüşümü tetikleyeceği öngörülmektedir.

Dükkanlar ve alışveriş için tıklayınız….